dnes je 25.9.2020

Input:

Prodej pozemků a daň z příjmů fyzických osob

5.11.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

8.273 Prodej pozemků a daň z příjmů fyzických osob

Ing. Eva Sedláková

VYŠLO V ČÍSLE 10/2019

S bratrem jsme vlastnili pozemky v celkové hodnotě 1 400 000 Kč, můj podíl činil 700 000 Kč. V letošním roce jsme pozemky prodali. První pozemek v hodnotě 1 000 000 Kč byl prodán v dubnu 2019, můj podíl z prodeje pozemku činil 500 000 Kč. V červnu 2019 jsem získané peníze z prodeje pozemku použila na koupi bytu pro vlastní bydlení. Byt měl hodnotu 1 700 000 Kč (byl zaplacen částkou z prodeje pozemku 500 000 Kč, hypotékou 1 000 000 Kč a zbytek mi půjčil bratr ze svého podílu z prodeje pozemku 200 000 Kč, jelikož prodej druhého pozemku se zpozdil). Další pozemek v hodnotě 400 000 Kč (můj podíl činil 200 000 Kč) byl prodán v srpnu 2019. Tuto částku jsem již bratrovi vrátila jako splátku půjčky.

Podléhá příjem z prodeje obou pozemků, tj. 500 000 Kč a 200 000 Kč zdanění dani z příjmů fyzických osob, když byly peníze použity na koupi bytu pro vlastní bydlení?

Právní úprava
Právní úprava
  • Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (ZDP), ve znění pozdějších předpisů

    • - § 4 odst. 1 písm. b) – Osvobození od daně
    • - § 10 – Ostatní příjmy

Odpověď

Pro osvobození příjmu z prodeje pozemků od daně z příjmů fyzických osob je rozhodující, jakou dobu prodávající předmětné pozemky vlastnil a nikoli na co příjem z jejich prodeje použil. Zákon o daních z příjmů v