2022.10.4
Pečující osoby a jejich podnikatelská činnost ve zdravotním pojištění
Ing. Antonín Daněk
Zvláštní kategorií zdravotního pojištění jsou osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do patnácti let věku. Podmínka celodenní osobní a řádné péče se považuje za splněnou jen tehdy, pokud:
-
se jedná o osobní, řádnou a celodenní péči, tj. dítě není svěřeno do péče jiné osobě, třeba i z rodiny, nebo
-
dítě není umístěno v zařízení s týdenním či celoročním pobytem, nebo
-
dítě předškolního věku není umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která převyšuje 4 hod. denně, nebo
-
dítě plnící povinnou školní docházku není umístěno ve školním zařízení, či jiném obdobném zařízení po dobu přesahující návštěvu školy.
Do této kategorie může být zařazena pouze jedna osoba, a to otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů.
Upozorňuji, že jiné podmínky platí například u osob na rodičovské dovolené nebo u příjemců rodičovského příspěvku, což však není předmětem tohoto článku.
NahoruZvýhodnění "pečující osoby"
Pokud je osoba celodenně osobně a řádně pečující a dítě, resp. o děti, výdělečně činná, to znamená, že je zaměstnaná nebo podniká, neplatí pro ni minimální vyměřovací základ ani v zaměstnání, ani v samostatné výdělečné činnosti. Vyměřovacím základem je:
-
v zaměstnání skutečně dosažená výše příjmu, tedy částka i nižší než minimální mzda,
-
v samostatné výdělečné činnosti sazba 50 % daňového základu za rozhodné období kalendářního roku.
Toto zvýhodnění vyplývá pro zaměstnance z ustanovení § 3 odst. 8 písm. c) zákona č. 592/1992 Sb. a pro podnikatelskou činnost z § 3a odst. 3 písm. a) téže právní normy.
NahoruPlátce pojistného stát
Jestliže "pečující osoba" nemá v průběhu zaměstnání po celý kalendářní měsíc příjmy ze zaměstnání ani ze své samostatné výdělečné činnosti (např. nemoc, ošetřování člena rodiny, neplacené volno), je za ni plátcem pojistného stát.
NahoruZahájení podnikání a výše zálohy
Osoby, za které je ve zdravotním pojištění plátcem pojistného stát, mají při placení pojistného tato dvě základní zvýhodnění:
-
v prvním kalendářním roce své samostatné výdělečné činnosti nemusejí (ale mohou) platit zálohy na pojistné a
-
nemusejí dodržet minimální vyměřovací základ, to znamená, že pojistné za rozhodné období kalendářního roku odvádějí stanovenou sazbou 13,5 % z 50 % daňového základu.
Vykážou-li však tyto osoby za rok 2022, ve kterém začnou podnikat, kladný hospodářský výsledek, zálohy již v příštím roce 2023 platit budou (od měsíce podání Přehledu), a to podle výše daňového základu, tedy bez povinnosti placení minimálních záloh OSVČ.
Jiné podmínky však platí tehdy, pokud začne podnikat osoba splňující podmínky celodenní osobní a řádné péče. Protože bude mít tato osoba příjmy ze své podnikatelské činnosti, nemůže být evidována u zdravotní pojišťovny ve "státní kategorii", a proto musí zálohy platit. Jinak také řečeno, když tato osoba zahájí podnikatelskou činnost, tak již za měsíc, ve kterém tuto činnost v roce 2022 zahájí, musí zaplatit alespoň minimální zálohu 2 627 Kč, pokud si sama nestanoví zálohu vyšší.
NahoruJak na roční zúčtování?
Jestliže začala "pečující osoba" podnikat kdykoliv v roce 2022, bude povinna podat v roce 2023 zdravotní pojišťovně Přehled za rok 2022. Kdyby podnikala po celý rok 2022 a platila by si minimální zálohy, zaplatila by na zálohách celkem 31 524 Kč (12 x 2 627).
Jaké možnosti mohou při zúčtování roku 2022 reálně nastat? Uplatněný postup bude záviset na výsledcích podnikatelské činnosti za rozhodné období kalendářního roku 2022.
1) OSVČ vykáže za rok 2022 ztrátu. Úhrn zaplacených…