Prof. Ing. Jiří Strouhal, Ph.D.
NahoruDefinice
Akcií rozumíme cenný papír, s nímž jsou spojena práva akcionáře jako společníka podílet se na řízení akciové společnosti, jejím zisku (ve formě dividendy) a na likvidačním zůstatku při zániku akciové společnosti. Akcie mohou být vydány v listinné nebo zaknihované podobě.
Je vhodné na tomto místě upozornit, že dividenda nemusí být nutně vyplácena jako peněžní, ale může se jednat např. o majetkovou dividendu (např. sud piva od pivovaru) či akciovou dividendu.
NahoruNáležitosti akcie
Akcie musí mít následující náležitosti: firmu a sídlo akciové společnosti, jmenovitou hodnotu, označení formy akcie, výši základního kapitálu a počet akcií k datu emise akcie, datum emise. Listinná akcie má navíc číselné označení a podpis člena či členů představenstva, kteří jsou oprávněni jménem akciové společnosti jednat k datu emise.
NahoruDruhy akcií
Rozeznáváme:
NahoruZatímní list
V případě, že upisovatel nesplatil celý emisní kurz upsané akcie před zápisem do veřejného rejstříku, musí tomuto upisovateli akciová společnost vydat zatímní list. Jde o cenný papír na řad, se kterým jsou spojena práva vyplývající z akcií, které nahrazuje, a povinnost splatit emisní kurz akcií.
Náležitosti zatímního listu jsou následující: označení zatímní list, firma, sídlo a výše základního kapitálu akciové společnosti, firma nebo název a sídlo nebo jméno a bydliště vlastníka zatímního listu, jmenovitá hodnota tvořená součtem jmenovitých hodnot upsaných nesplacených akcií, počet, podoba a forma akcií, které zatímní list nahrazuje, popř. i určení jejich druhu, splacená a nesplacená část emisního kurzu akcií a lhůty pro splácení emisního kurzu, datum emise zatímního listu a podpisy členů představenstva, kteří jsou oprávněni jménem emitenta jednat.
NahoruOceňování akcií
Zásadní je přístup k oceňování akcií, a to nejen z pohledu jednotlivých subjektů, ale také k rozhodujícím časovým okamžikům.
NahoruInvestor
K datu pořízení oceňuje investor akcie pořizovací cenou, tj. cenou pořízení zvýšenou o náklady související s pořízením, např. makléřské poplatky, burzovní a jiné poplatky.
Součástí pořizovací ceny akcie však nejsou úroky z úvěrů na pořízení akcií a náklady, jež jsou s držbou akcií spojeny.
K rozvahovému dni se ocení:
-
podíly pod podstatným a rozhodujícím vlivem (účty 061 a 062) přeceněním v ekvivalenci s rozvahovým dopadem,
-
akcie určené k prodeji (realizovatelné cenné papíry – účet 063) přeceněním na reálnou hodnotu s rozvahovým dopadem,
-
akcie k obchodování (účet 251) přeceněním na reálnou hodnotu s výsledkovým dopadem.
NahoruEvidence
Při sledování akcií používáme metody známé z oblasti zásob. Například při vyřazení cenných papírů téhož druhu lze použít metodu:
-
váženého aritmetického průměru, nebo
-
FIFO (First In, First Out).
NahoruEmitent
Také rozlišujeme časový moment pro ocenění:
-
v okamžiku emise oceníme jmenovitou (nominální) hodnotou, rozdíl mezi jmenovitou hodnotou a emisní cenou se nazývá emisní ážio (součást kapitálových fondů),
-
v okamžiku nákupu vlastních akcií oceníme pořizovací cenou.
Dále uvádíme konkrétní příklad na ocenění vkladu (investor vs. emitent).
Účetní jednotka Zambezi realizovala nákup akcií Zair, a.s. Vklad hodlá splatit následujícím způsobem:
-
vklad budovy
-
vklad na běžný účet
Ocenění vkladu u investora a u emitenta.
Investor vklad budovy ocení v zůstatkové ceně, emitent v reprodukční pořizovací ceně, tj. použije znalecké ocenění.
Účtování
Uvádíme postup, jak by o vkladu emitent účtoval za předpokladu, že jmenovitá hodnota upsaných akcií činí 20 000 000 Kč.
Výnosy v příkladech jsou účtovány zjednodušeně bez předpisu pohledávky.
NahoruObecná metodika
Z výkladu můžeme dovodit postup účtování podílů a realizovatelných cenných papírů, který je uveden na následujícím schématu.
Pakliže účetní jednotka vlastní realizovatelné cenné papíry, potom změny v jejich reálných hodnotách účtuje prostřednictvím kapitálového účtu 414 – Oceňovací rozdíly z přecenění majetku a závazků. Pokud však účetní jednotka považuje snížení reálné hodnoty za trvalé, potom přecenění na reálnou hodnotu proúčtuje výsledkově. Dané znehodnocení však nemůže odúčtovat zpět. Navíc je na účetní jednotce, jakým způsobem správci daně prokáže, že se jedná o trvalé snížení, aby se jednalo o daňově účinný náklad.
Veškeré oceňovací rozdíly v souladu s Českými účetními standardy účetní jednotka vykazuje na samostatném analytickém účtu.
NahoruMetodika
V další části uvádíme příklady přecenění podle jednotlivých metod.
Účetní jednotka Mamlas, a.s., nakoupila v průběhu roku 20X1 70% podíl na majetku firmy Cumel, a.s., za 21 mil. Kč. Reálná hodnota podílu k 31. 12. 20X1 činí 20 mil. Kč, přičemž vlastní kapitál firmy Cumel činí 26 mil. Kč.
V průběhu následujícího účetního období firma Mamlas prodala 40% podíl na firmě Cumel za 13 mil. Kč. K 31. 12. 20X2 činí reálná hodnota zbytkového podílu 10 mil. Kč, přičemž vlastní kapitál firmy Cumel činí 24 mil. Kč.
Účetní jednotka Mamlas, a.s., se v souladu s platnými předpisy rozhodla přeceňovat majetkové účasti s podstatným a rozhodujícím vlivem ekvivalenční metodou.
Výpočet hodnot podílu k rozvahovému dni (ekvivalenční metoda)
Zaúčtujeme:
Účetní jednotka Sparta, a.s., nakoupila v průběhu běžného období 75% podíl na firmě Slavia, a.s., za částku 20 mil. Kč. K 31. 12. 20X1 činil vlastní kapitál firmy Slavia 24 mil. Kč a reálná hodnota podílu činila 21 mil. Kč.
V následujícím účetním období Sparta prodala 60% podíl za částku 15 mil. Kč. K 31. 12. 20X2 činil vlastní kapitál firmy Slavia 26 mil. Kč a reálná hodnota podílu činila 3,5 mil. Kč.
Účetní jednotka Portland, a.s., nakoupila v dubnu 5 000 akcií firmy Ramada, a.s., za 12 mil. Kč za účelem dlouhodobého držení. Provize obchodníkovi s cennými papíry za zprostředkování nákupu činila 200 000 Kč.
V průběhu roku se firma rozhodla přikoupit dalších 3 000 akcií za 7,5 mil. Kč rovněž za účelem dlouhodobého držení. Celková hodnota podílu činila 5 %.
Vzhledem k obtížím v oblasti cash-flow byla firma Portland nucena prodat 6 000 akcií Ramada v listopadu firmě Atila za 16 mil. Kč.
Tržní cena akcie Ramada k 31. 12. 20X1 činí 2 450 Kč. Účetní jednotka při vyřazování akcií stejného druhu používá metody FIFO. Účetní jednotka předpokládá, že snížení tržní ceny akcie je trvalého rázu (trvalé snížení reálné hodnoty).
Účtujeme:
Účetní jednotka Alanya, a.s., nakoupila na počátku účetního období 15 000 akcií firmy Antalya, a.s., za 30 mil. Kč za účelem dlouhodobého držení.
Provize obchodníkovi s cennými papíry za zprostředkování nákupu činila 5 %. V průběhu roku se firma rozhodla přikoupit dalších 10 000 akcií Antalya za 22 mil. Kč rovněž za účelem dlouhodobého držení. Celková hodnota podílu činila necelých 6 %.
Vzhledem k obtížím firmy Alanya v oblasti cash-flow byla tato nucena prodat 20 000 akcií Antalya počátkem prosince firmě Izmir za částku 45 mil. Kč.
Tržní cena akcie Antalya činí k 31. 12. 20X1 2 150 Kč.…