dnes je 3.10.2023

Input:

Zvýšení daní od roku 2013 schváleno poslanci

13.11.2012, Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Poslanecká sněmovna podpořila vládní návrh zvyšující daňové zatížení. Má dopady nejenom na sazby DPH, ale zároveň přeřazuje některé zboží do základní sazby daně. Dopady bude mít na zvýšení odvodové zátěže fyzických osob s vyššími příjmy.

Po delší době nejistot schválila Poslanecká sněmovna tzv. stabilizační balíček, kterým podmiňovala vláda schválení státního rozpočtu na příští rok. Pokud návrh podpoří i Senát, popř. poslanci budou schopni přehlasovat jeho odmítavé stanovisko, dojde od roku k následujícím změnám:


Zdanění fyzických osob

  • Ze součtu příjmů ze závislé činnosti a z podnikání (§ 6 a § 7 zákona o daních z příjmů) přesahujících 4násobek průměrné roční mzdy (48násobek měsíční průměrné mzdy), tj. částku cca 100 tis. Kč měsíčně, bude odvedena dodatečná daň 7 % z tohoto příjmu. Na rozdíl od základu pro zdanění příjmů ze závislé činnosti jde o odvod z hrubých (nikoliv superhrubých) příjmů. Zvýšení by mělo být dočasné do konce roku 2015. Odvod bude uplatněn i na měsíční zálohy srážené zaměstnavatelem.
  • Stropy pro odvod zdravotního pojištění mají být do konce roku 2015 zrušeny, odvádět se bude ze všech příjmů.
  • Procenta pro výdaje poměrem k příjmům mají zůstat zachována, ale má být dán strop pro absolutní výši odpočtu 800 tis. Kč u činností s 40% výdaji a 600 tis. Kč u činností
Nahrávám...
Nahrávám...