dnes je 29.3.2024

Input:

Vývoj v oblasti mezinárodního zdanění a převodních cen vzbuzuje u podniků obavy

25.10.2019, Zdroj: EY (https://www.ey.cz)Doba čtení: 4 minuty

Problematika mezinárodního zdanění a převodních cen na sebe poslední dobou poutá stále více pozornosti.

Za daným vývojem stojí nejen četné daňové reformy ve světě, ale také například snahy OECD přizpůsobit mezinárodní daňový systém pokračující digitalizaci ekonomiky. Z nejnovějšího globálního průzkumu, který k tomuto tématu zpracovala společnost EY (Transfer Pricing and International Tax Survey 2019), vyplývají značné obavy poplatníků, jež pramení z nejistoty ohledně budoucího vývoje i dopadů chystaných změn.

Uvedený průzkum, v jehož rámci bylo osloveno více než 700 vedoucích pracovníků a zástupců firem ze Severní, Střední a Jižní Ameriky, Evropy, Asie a Tichomoří odpovědných za oblast zdanění a převodních cen, pokrývá širokou škálu trendů a otázek soustředěných do tří hlavních okruhů, jimiž jsou: převodní ceny, řešení sporů a globální daňové reformy. Za zmínku stojí fakt, že současné mezinárodní daňové prostředí a související důsledky hodnotí jako „nejisté“ téměř osm z deseti odpovídajících (79 %, resp. 42 % jako „velmi“ nebo „značně“).

„V souvislosti se zdaňováním transakcí roste význam mnohostranných úmluv a nařízení, což vyvolává nebývalý tlak na historicky uplatňované struktury převodních cen. Existují obavy, že tento trend povede k důkladnějším a častějším kontrolám. Respondenti průzkumu konkrétně očekávají značný narůst souvisejících auditů, jakož i vyměřených penále a doměrků a uvědomují si, že nastalou situaci je třeba řešit,“ uvádí Peter Griffin, EY Global Transfer Pricing Leader.

V oblasti převodních cen je snahou podniků rizika omezovat

Za svou prioritu, pokud jde o stanovení převodních cen, charakterizují bezmála dvě třetiny respondentů přístup, jehož cílem je související rizika buď zcela eliminovat či alespoň omezit. Nejvýraznější obavy ve spojitosti s řízením daňových rizik vyvolává především stále intenzivnější sdílení údajů mezi orgány daňové správy, možnost zveřejnění nežádoucích informací, resp. poškození pověsti společnosti, jakož i relativně nízká míra centralizované a důsledné kontroly ve styku s finančními úřady.

„Obvyklou strategií daňových oddělení v minulosti u mezinárodních transakcí bylo zveřejňovat jen nezbytné minimum informací, přičemž šlo o běžné výkaznictví sloužící k podpoře zvolených metod. Tento způsob uvažování se nejen v důsledku boje OECD proti škodlivým daňovým praktikám (BEPS) změnil. Svou roli hraje i celkové klima globálních daňových reforem. V současné době jsou to mnohem více správci daně, kdo určuje směr dialogu a korporátnímu poplatníkovi se nezbývá než přizpůsobit,“ říká Jeff Michalak, EY Global International Tax and Transaction Services Leader.

Roste počet kontrol

Celých 82 % účastníků průzkumu potvrdilo, že se správce daně v uplynulých třech letech způsobem

Nahrávám...
Nahrávám...