dnes je 29.3.2024

Input:

Sněmovna schválila zvýšení přídavku na dítě o 200 korun a změny v příspěvku na bydlení

1.12.2022, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcíDoba čtení: 5 minut

Poslanecká sněmovna 1. 12. 2022 schválila návrh MPSV na úpravy v příspěvku na bydlení, v započítávání výdělku nezaopatřených dětí při posuzování dávek hmotné nouze a na zvýšení přídavků na děti o 200 korun. Jde o opatření, která pomohou rodinám s nižšími příjmy v současné tíživé ekonomické situaci. Dojde tak k dalšímu vylepšení pomoci státu domácnostem a rodinám. Ta bude adresnější a pomůže těm, kdo to nyní nejvíce potřebují.

U příspěvku na bydlení i u dalších dávek jsme v průběhu letošního roku zjednodušili administrativu, a zároveň jsme upravili podmínky tak, aby se pomoc dostala k většímu okruhu lidí, kteří ji skutečně potřebují. Finanční podporu je možné v mnoha případech vyřídit pohodlně z domova pomocí zjednodušeného online formuláře,“ připomněl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. „Nynější úprava příspěvku na bydlení narovnává podmínky, ať už z pohledu místa, kde rodina bydlí, tak i s ohledem na počet členů domácnosti. Zároveň zpřístupňujeme i další pomoc pro rodiny s dětmi a pro všechny, kteří se potýkají s existenčními problémy,“ dodal ministr.

Dnes schválené změny se týkají také životního a existenčního minima. „Do příjmů domácnosti nově nebudou započítávány výdělky nezaopatřených dětí, například z letních brigád. Již jako náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro oblast sociální jsem si všiml nelogičnosti, kdy stát rodiny v podstatě trestal za píli a pracovitost jejich dětí. Přivýdělek z letní brigády domácnostem mohl znemožnit nárok například na příspěvek na bydlení či další typy státní podpory. Tuto nespravedlnost nyní napravujeme,“ vysvětlil člen poslaneckého výboru pro sociální politiku a zpravodaj zákona ve sněmovně Jiří Navrátil.

Příspěvek na bydlení

Jednou z nejdůležitějších dávek, které rodinám i seniorům nyní pomáhají s rostoucími náklady, je příspěvek na bydlení. V minulých měsících se několikrát zvyšovaly normativy, naposledy mimořádně od října a zjednodušila se i administrativa. Od ledna tento příspěvek má podle návrhu MPSV projít několika změnami. Úprava se týká především tzv. normativních nákladů na bydlení, z nichž se nárok na dávku i její výše odvozuje. Z dostupných analýz totiž vyplývá, že některé domácnosti naráží na strop normativů častěji, než jiné (např. jedno a dvoučlenné domácnosti).

U nájmů a podnájmů se změní rozdělení normativů podle velikosti obce. Nově budou platit pouze tři typy. V první kategorii bude Praha a Brno, ve druhé města nad 70 tisíc obyvatel a ve třetí ostatní obce.

Dojde také ke sjednocení výpočtu příspěvku. Dosud platilo, že nárok na příspěvek vzniká, pokud náklady na bydlení přesáhnou 30 % příjmů domácnosti. V Praze je hranice nastavena na 35 %. Nyní se tato podmínka sjednocuje na 30 % příjmů bez ohledu na to, zda je žadatel z Prahy nebo jiné části republiky. „Tato dvojí výše už ztratila své opodstatnění. Naopak se dosavadní systém negativně dotýkal například seniorů, kteří v Praze žijí sami,“ zdůvodňuje ministr Jurečka.

Změní se i rozdělení do skupin podle počtu členů domácností. Do jedné kategorie budou sloučeny jedno a dvoučlenné domácnosti. Díky tomu lze příspěvek lépe zacílit na ty menší.

Dojde také ke zrušení tzv. fikce příjmů pro výpočet příspěvku na bydlení. Pokud příjmy domácnosti byly nižší než životní minimum, používala se

Nahrávám...
Nahrávám...