dnes je 16.4.2024

Input:

Přerušení běhu lhůty pro osvobození příjmů z prodeje akcií při výměně akcií za akcie vyšší jmenovité hodnoty - judikát

29.10.2021, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

2021.22.7
Přerušení běhu lhůty pro osvobození příjmů z prodeje akcií při výměně akcií za akcie vyšší jmenovité hodnoty – judikát

Ing. Jiří Šperl

VYŠLO V ČÍSLE 22/2021

Předmětem sporu bylo posouzení otázky, zda při výměně akcie emitentem, za akcii vyšší jmenovité hodnoty, zůstává zachována zachován běh lhůty 3 let pro osvobození, nebo zda se jedná o nové nabytí akcie a lhůta pro osvobození počíná běžet znovu. Původní ustanovení § 4 odst. 1 písm. w) ZDP uváděné v textu po rok 2016 je v současné době přesunuto do písm. x). Věcně však ke změně nedošlo.

Podle rozsudku Nejvyššího správního soudu č.j. 8 Afs 246/2019-67 ze dne 31. srpna 2021, publikovaného na www.nssoud.cz

Z předchozího řízení

Finanční úřad (dále "správce daně") dodatečným platebním výměrem stanovil žalobkyni za zdaňovací období roku 2016 daň z příjmů fyzických osob ve výši 13 800 060 Kč (tedy ve výši korespondující s jejím řádným daňovým přiznáním, v dodatečném daňovém přiznání však žalobkyně uvedla snížení poslední známé daně právě o uvedenou částku). Správce daně dospěl k závěru, že nebyl splněn časový test pro osvobození od daně při prodeji akcií dle § 4 odst. 1 písm. w) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění účinném do 31. 12. 2016 (dále jen "zákon o daních z příjmů"). Neztotožnil se s názorem žalobkyně, že v důsledku rozhodnutí valné hromady o zvýšení základního kapitálu a výměně akcií za akcie vyšší jmenovité hodnoty nedošlo k přerušení doby tří let mezi nabytím a úplatným převodem akcií. Žalovaný v záhlaví uvedeným rozhodnutím zamítl odvolání žalobkyně a potvrdil rozhodnutí správce daně.

Rozhodnutí žalovaného napadla žalobkyně žalobou. Trvala na tom, že časový test byl splněn a prodej akcií byl osvobozen od daně. Zákon sice výslovně hovoří o osvobození jen u výměny akcií o stejné jmenovité hodnotě, ale na základě závěrů Koordinačního výboru s Komorou daňových poradců ČR (dále jen "koordinační výbor") k dani z příjmů č. 199/27.11.2007 ze dne 13. 2. 2008 bylo osvobození rozšířeno také na případ, kdy je změna jmenovité hodnoty akcií v důsledku zvýšení základního kapitálu provedena přeškrtnutím hodnoty původní a ručním vyznačením vyšší jmenovité hodnoty na dosavadních akciích.

Krajský soud v záhlaví označeným rozsudkem žalobu zamítl. Vyšel z toho, že § 4 odst. 1 písm. w) zákona o daních z příjmů výslovně pamatuje jen na osvobození od daně při výměně akcií o stejné jmenovité hodnotě. Na tom nemůže nic změnit ani zápis z koordinačního výboru, protože Ministerstvo financí, ani koordinační výbor nejsou autoritativními interprety zákona. Krajský soud sice v případě zvýšení jmenovité hodnoty okolkováním připustil pnutí mezi účelem osvobození v zákoně o daních z příjmů a jeho textualistickým výkladem, které na základě principu in dubio pro libertate může vést k výkladu ve prospěch osvobození od daně, nicméně ve vztahu ke zvýšení celkové jmenovité hodnoty při výměně akcií zákon neponechává jakýkoli prostor pro vícero možných výkladů.

Posouzení Nejvyšším správním soudem

Kasační stížnost není důvodná.

Z odůvodnění rozsudku Nejvyššího správního soudu

Rozpor v odůvodnění napadeného rozsudku shledává

Nahrávám...
Nahrávám...