dnes je 28.3.2024

Input:

Porušení podmínek uplatnění odpočtu u penzijního spoření a životního pojištění

18.5.2022, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 18 minut

2022.10.1
Porušení podmínek uplatnění odpočtu u penzijního spoření a životního pojištění

Ing. Ivan Macháček

VYŠLO V ČÍSLE 10/2022

V článku si uvedeme daňové řešení důsledků porušení podmínek pro uplatnění odpočtu zaplaceného příspěvku občana na druhy penzijního pojištění a zaplaceného pojistného na jeho soukromé životní pojištění. Rovněž si uvedeme důsledky porušení podmínek zaměstnancem pro osvobození příspěvku zaměstnavatele vynaloženého na pojistné na soukromé životní pojištění zaměstnance.

Uplatnění odpočtu na penzijní pojištění a porušení podmínek

Na základě § 15 odst. 5 ZDP může poplatník daně z příjmů fyzických osob odečíst od základu daně ve zdaňovacím období příspěvek v celkovém úhrnu nejvýše 24 000 Kč zaplacený poplatníkem na jeho:

  • penzijní připojištění se státním příspěvkem podle smlouvy o penzijním připojištění se státním příspěvkem uzavřené mezi poplatníkem a penzijní společností. Částka, kterou lze takto odečíst, se rovná úhrnu částí měsíčních příspěvků, které v jednotlivých kalendářních měsících zdaňovacího období přesáhly výši, od které náleží maximální státní příspěvek (maximální státní příspěvek náleží v případě, že příspěvek účastníka činí 1 000 Kč a více);

  • penzijní pojištění podle smlouvy o penzijním pojištění uzavřené mezi poplatníkem a institucí penzijního pojištění nebo na základě jinak sjednané účasti poplatníka na penzijním pojištění u instituce penzijního pojištění, za podmínky, že byla sjednána výplata plnění z penzijního pojištění až po 60 kalendářních měsících a současně nejdříve v roce dosažení věku 60 let. Částka, kterou lze odečíst od základu daně, se rovná úhrnu příspěvků zaplacených poplatníkem na jeho penzijní pojištění na zdaňovací období. Vymezení instituce penzijního pojištění pro účely ZDP nalezneme v § 6 odst. 14 ZDP;

  • doplňkové penzijní spoření podle smlouvy o doplňkovém penzijním spoření uzavřené mezi poplatníkem a penzijní společností. Částka, kterou lze takto odečíst, se rovná úhrnu částí měsíčních příspěvků, které v jednotlivých kalendářních měsících zdaňovacího období přesáhly výši, od které náleží maximální státní příspěvek. V případě převodu prostředků účastníka z transformovaného fondu do účastnických fondů lze odečíst částku, která se rovná součtu části měsíčních příspěvků zaplacených poplatníkem na jeho penzijní připojištění se státním příspěvkem na část zdaňovacího období a částí měsíčních příspěvků zaplacených poplatníkem na jeho doplňkové penzijní spoření na navazující část zdaňovacího období, které v jednotlivých kalendářních měsících zdaňovacího období přesáhly výši, od které náleží maximální státní příspěvek.

Z limitní výše odpočtu od základu daně z příjmů 24 000 Kč vyplývá při uplatnění sazby daně 15 % maximální výše roční daňové úspory 3 600 Kč a v případě uplatnění sazby daně 23 % maximální výše roční daňové úspory 5 520 Kč. Této maximální výše roční daňové úspory je dosaženo až při roční výši příspěvků na penzijní připojištění se státním příspěvkem a na doplňkové penzijní spoření 36 000 Kč (12 000 Kč + 24 000 Kč) neboli při měsíčním příspěvku 3 000 Kč po celý kalendářní rok. Tento odpočet od základu daně lze uplatnit až po skončení zdaňovacího období, a to buď v rámci daňového přiznání, nebo v rámci ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění u poplatníka pouze s příjmy ze závislé činnosti, který učinil u zaměstnavatele prohlášení k dani.

Kdy dochází k porušení podmínek pro uplatnění odpočtu od základu daně z příjmů a jaké jsou důsledky tohoto porušení?

Odpověď na tuto otázku vyplývá ze znění posledního odstavce § 15 odst. 5 ZDP. Zde se uvádí, že pokud poplatníkovi zanikne jeho penzijní připojištění se státním příspěvkem, penzijní pojištění nebo doplňkové penzijní spoření bez nároku na penzi, jednorázové vyrovnání nebo jednorázové plnění z penzijního pojištění a současně je mu vyplaceno odbytné nebo jiné plnění související se zánikem penzijního pojištění, nárok na uplatnění odpočtu nezdanitelné části základu daně zaniká a příjmem podle § 10 ZDP ve zdaňovacím období, ve kterém k tomuto zániku došlo, jsou částky, o které byl poplatníkovi v uplynulých deseti letech z důvodu zaplacených příspěvků na jeho penzijní připojištění se státním příspěvkem, na penzijní pojištění nebo doplňkové penzijní spoření základ daně snížen. Toto sankční opatření bylo do ustanovení § 15 odst. 5 ZDP zakotveno zákonem č. 545/2005 Sb. Omezující lhůta "uplynulých deseti let" pro zdanění uplatněného odpočtu od základu daně v souvislosti s příspěvky poplatníka na jeho penzijní připojištění se státním příspěvkem, na penzijní pojištění nebo doplňkové penzijní spoření, byla do § 15 odst. 5 ZDP zakotvena zákonem č. 267/2014 Sb. s účinností od 1.1.2015. Do 31.12.2014 nebyla v zákonu o daních z příjmů tato lhůta dodanění uplatněného odpočtu od roku 2006 časově omezena.

Příklad

Příklad 1.

Poplatník má od roku 2005 uzavřenu smlouvu na penzijní připojištění se státním příspěvkem a v daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob uplatňoval vždy příslušný odpočet od základu daně z příjmů ve smyslu znění § 15 odst. 5 ZDP. V průběhu roku 2022 předčasně ukončí z finančních důvodů penzijní připojištění před vznikem práva na penzi a obdrží příslušné odbytné.

Vzhledem k tomu, že dojde v roce 2022 k porušení podmínek pro uplatnění odpočtu od základu daně dle § 15 odst. 5 ZDP, poplatník musí jako příjem dle § 10 ZDP za rok 2022 uvést v daňovém přiznání výši uplatněných odpočtů od základu daně z titulu příspěvků na penzijní připojištění za období uplynulých 10 let, tj. za roky 2012 až 2021.

Uplatnění odpočtu na soukromé životní pojištění a porušení podmínek

Soukromým životním pojištěním pro účely uplatnění daňových úlev podle zákona o daních z příjmů rozumíme pojištění pro případ dožití, pro případ smrti nebo dožití, nebo na důchodové pojištění a to i při sjednání dřívějšího plnění v případě vzniku nároku na starobní důchod nebo invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně, nebo v případě, stane-li se pojištěný invalidním ve třetím stupni podle zákona o důchodovém pojištění, nebo v případě smrti.

Podle § 15 odst. 6 ZDP si může poplatník daně z příjmů fyzických osob odečíst od základu daně za zdaňovací období poplatníkem zaplacené pojistné ve zdaňovacím období na jeho soukromé životní pojištění podle pojistné smlouvy uzavřené mezi poplatníkem jako pojistníkem a pojištěným v jedné osobě a pojišťovnou, která je oprávněna k provozování pojišťovací činnosti na území ČR, nebo jinou pojišťovnou usazenou na území členského státu EU nebo státu tvořícího Evropský hospodářský prostor. Zákonné předpoklady pro uplatnění odpočtu od základu daně jsou v § 15 odst. 6 ZDP vymezeny následovně:

• výplata pojistného plnění (důchodu nebo jednorázového plnění) je v pojistné smlouvě sjednána až po 60 kalendářních měsících od uzavření smlouvy a současně nejdříve v kalendářním roce, v jehož průběhu dosáhne poplatník věku 60 let (tzv. podmínka 2 x 60);

podle podmínek pojistné smlouvy není umožněna výplata jiného příjmu, který není pojistným plněním a nezakládá zánik pojistné smlouvy;

• pojistná smlouva s pevně sjednanou pojistnou částkou pro případ dožití s pojistnou dobou od 5 do 15 let včetně má sjednanou pojistnou částku alespoň na 40 000 Kč a pojistná smlouva s pojistnou dobou nad 15 let má sjednanou pojistnou částku alespoň na 70 000 Kč;

(U důchodového pojištění se za sjednanou pojistnou částku považuje odpovídající jednorázové plnění při dožití)

maximální částka, kterou lze odečíst ve zdaňovacím období od základu daně činí v úhrnu 24 000 Kč (do konce roku 2016 se jednalo o částku 12 000 Kč) a to i v případě, že poplatník má uzavřeno více smluv s více pojišťovnami.

Počínaje zdaňovacím obdobím roku 2015 došlo zákonem č. 267/2014 Sb. ke zpřísnění podmínek pro uplatnění odpočtu od základu daně za zdaňovací období poplatníkem zaplaceného pojistného na jeho soukromé životní pojištění dle § 15 odst. 6 ZDP. Kromě dosavadních podmínek, že výplata pojistného plnění je v pojistné smlouvě sjednána až po 60 kalendářních měsících od uzavření smlouvy a současně nejdříve v kalendářním roce, v jehož průběhu dosáhne poplatník věku 60 let, byla doplněna další podmínka, a to že podle podmínek pojistné smlouvy není umožněna výplata jiného příjmu, který není pojistným plněním a nezakládá zánik pojistné smlouvy. Tato nová podmínka zákazu průběžného výběru částky z pojistné smlouvy pro účely čerpání daňových výhod (odpočtu od základu daně) se vztahuje i na pojistné smlouvy uzavřené do 31.12.2014.

Pro uplatnění odpočtu od základu daně zaplaceného pojistného na soukromé životní pojištění počínaje zdaňovacím obdobím roku 2015 musí být v pojistné smlouvě uvedeno, že tato smlouva neumožňuje výplatu jiného příjmu, který není pojistným plněním a nezakládá zánik pojistné smlouvy. Pokud smlouva umožňuje výplatu jiného příjmu, pak nelze počínaje zdaňovacím obdobím 2015 uplatnit daňovou výhodu ve formě odpočtu od základu daně zaplaceného pojistného na soukromé životní pojištění.

Kdy dochází k porušení podmínek pro uplatnění odpočtu od základu daně z příjmů a jaké jsou důsledky tohoto porušení?

V § 15 odst. 6 ZDP se uvádí, že dojde-li před skončením doby 60 kalendářních měsíců od uzavření smlouvy nebo před rokem, ve kterém pojištěný dosáhne 60 let, k výplatě pojistného plnění ze soukromého životního pojištění, jiného příjmu, který není pojistným plněním a nezakládá zánik pojistné smlouvy, nebo k předčasnému ukončení pojistné smlouvy, pak nárok na nezdanitelnou část základu daně zaniká a příjmem podle § 10 ZDP ve zdaňovacím období, ve kterém k této skutečnosti došlo, jsou částky, o které byl poplatníkovi v uplynulých 10 letech z důvodu zaplaceného pojistného snížen základ daně. Tato sankce se neuplatní:

  • v případě plnění, kdy došlo ke vzniku nároku na starobní důchod nebo invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně, nebo

  • v případě, stane-li se pojištěný invalidním ve třetím stupni podle zákona o důchodovém pojištění, nebo

  • v případě smrti,

  • a s výjimkou pojistných smluv, u nichž nebude vyplaceno pojistné plnění nebo odkupné a zároveň rezerva, kapitálová hodnota nebo odkupné bude přímo převedeno na jinou smlouvu soukromého životního pojištění splňující podmínky pro uplatnění nezdanitelné části základu daně.

Pokud tedy poplatník předčasně ukončí smlouvu o životním pojištění a následně uzavře novou smlouvu o životním pojištění u jiné pojišťovny, která splňuje podmínky pro uplatnění nezdanitelné části základu daně, nevzniká poplatníkovi zdanitelný příjem dle § 10 ZDP v případě, že nebude vyplaceno pojistné plnění nebo odkupné a zároveň rezerva, kapitálová hodnota nebo odkupné bude přímo převedeno na novou smlouvu o životním pojištění.

V této souvislosti však může dojít k situaci, že pojišťovna vyčíslí odkupné ve výši 0 Kč, poplatníkovi není sice nic pojišťovnou vyplaceno, a první podmínka je tedy splněna, ale současně při uplatnění čistě gramatického výkladu není možné naplnit druhou podmínku, tedy aby odkupné bylo převedeno na novou smlouvu o životním pojištění, neboť žádné odkupné poplatníkovi nenáleží. Jazykovým výkladem ustanovení § 15 odst. 6 ZDP tedy nedojde ke splnění podmínky nutné pro to, aby poplatníkovi nevznikl zdanitelný příjem ve výši pojistného za předchozích 10 let, o které si snížil základ daně, neboť na novou smlouvu o životním pojištění nebylo převedeno žádné odkupné. Výše uvedeným problémem se zabýval příspěvek KOOV č. 543/15.05.19 "Daňové důsledky ukončení smlouvy o soukromém životním pojištění při následném uzavření smlouvy nové". K dané otázce se vyjádřilo GFŘ následovně:

"Domníváme se, že pro naplnění účelu právní normy stanovené v § 15 odst. 6 ZDP, tj. podpora osob, které mají snahu zabezpečit se na stáří, je projev vůle poplatníka k převedení prostředků na novou smlouvu. Převedení odkupného na jiné soukromé životní pojištění splňující podmínky § 15 odst. 6 ZDP je jednou z podmínek pro to, aby poplatník nemusel dodanit souhrnnou částku, o kterou v předchozích deseti letech snižoval svůj daňový základ. Je-li patrná kontinuita bezprostředně navazující jinou smlouvou, poukazující na zřejmý úmysl poplatníka pokračovat plynule ve spoření, přičemž pojišťovna na žádost poplatníka o převedení odkupného na jiné soukromé životní pojištění vyčíslí odkupné ve výši nula s odvoláním na všeobecné pojistné podmínky k tomuto produktu a na pojistnou matematiku, postačuje dodržet ostatní podmínky dané v § 15 odst. 6 ZDP a v takovém případě povinnost dodanit nevzniká."

V bodě 10 přechodných ustanovení k zákonu č. 267/2014 Sb. se uvádí, že u pojistných smluv soukromého životního pojištění uzavřených přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona (před 1.1.2015) se v případě, že dojde k výplatě příjmů z pojistné smlouvy nebo k předčasnému ukončení pojistné smlouvy ode dne

Nahrávám...
Nahrávám...