dnes je 18.5.2024

Input:

Nespolehlivý plátce DPH

15.1.2013, Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Generální finanční ředitelství vydalo informaci, ve které blíže specifikují, co považuje za závazné porušení povinností plátce a kdy se v registru plátců objeví první údaje o nespolehlivosti.

Od roku 2013 obsahuje zákon o DPH nový institut nespolehlivého plátce a navazující ručení za nespolehlivého plátce. Správce daně má zveřejnit údaje o tom, zda plátce je nebo není nespolehlivým plátcem. Nepůjde přitom o žádný samostatný seznam nespolehlivých plátců daně.

Nespolehlivým se může plátce DPH stát pouze na základě rozhodnutí správce daně. V současné době jsou všichni plátci evidovaní v registru tak, že nejsou nespolehliví plátci. Nespolehlivým se plátce stává až na základě pravomocného rozhodnutí správce daně, proto lze očekávat, že první změny údajů o nespolehlivosti plátce budou publikovány nejdříve v průběhu února. O první změně ve smyslu rozhodnutí o nespolehlivém plátci se objeví na stránkách daňové správy informace.  

Finanční správa ČR pracuje na technickém řešení, které umožní on-line zjišťování spolehlivosti konkrétních plátců daně formou webové služby.

Za závažná porušení plnění povinností plátce pro účely aplikace institutu nespolehlivého plátce se považují situace, kdy:

  • plátce porušil své zákonem stanovené povinnosti, což mělo za důsledek vyměření daně nebo doměření DPH v minimální výši 500 tisíc Kč podle pomůcek. Při rozhodování o
Nahrávám...
Nahrávám...