dnes je 20.3.2023

Input:

Možnost zrušení ručení za DPH

12.3.2013, Zdroj: Verlag Dashöfer

Od 1. dubna 2011 přibývají v zákoně o DPH stále nové důvody, proč se odběratel může stát ručitelem za daň dodavatele. K Soudnímu dvoru EU směřuje stížnost českého advokáta proti některým důvodům vzniku ručení.

DPH je daní, která svádí nepoctivce k řadě daňových podvodů. Nedoplatky na DPH činí desítky miliard korun, proto Ministerstvo financí zavádí opatření k předcházení těchto podvodů. V posledních letech se to projevuje především zaváděním vnitrostátních režimů přenosu povinnosti přiznat daň na příjemce (tuzemský reverse charge) na dodávky s komoditami vyšší hodnoty. Postupně jsme byli svědky zavádění tuzemského režimu reverse charge na zlato, šrot a stavební práce. Podvody se údajně přesouvají z jednotlivých komodit, v posledních letech mají být masivní na pohonných hmotách. Výjimka ze směrnice na možnost zavedení režimu reverse charge však v EU pro ČR neprošla, příčinou byly obavy z přesunu podvodů do jiných zemí.

Dalším způsobem obrany státu je ručení odběratele za daň neodvedenou dodavatelem. Dosavadní instituty byly od roku 2013 rozšířeny o ručení při platbě na jiný účet

Nahrávám...
Nahrávám...