dnes je 28.2.2024

Input:

DPH od 2013: přesuny mezi sazbami, registr plátců

8.1.2013, Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Ve Sbírce zákonů vyšly novely zákona o DPH, kterými se zvyšují sazby daně, přesouvají některé artikly do zvýšené sazby daně, mění se podmínky registrace a vystavování daňových dokladů.

Parlament schválil a prezident podepsal obě novely zákona o DPH. Novely vycházejí ve Sbírce zákonů pod těmito čísly:

  • č. 500/2012 Sb., zákon o změně daňových, pojistných a dalších zákonů v souvislosti se snižováním schodků veřejných rozpočtů
  • č. 502/2012 Sb., zákon, kterým se mění zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony

 

Novely přinášejí zejména tyto změny:

  • Zvýšení sazeb daně

Pro roky 2013 až 2015 dochází ke zvýšení snížené sazby daně z 14 % na 15 % a základní sazby daně z 20 % na 21 %. Zároveň dochází k omezení rozsahu zdravotnických prostředků podléhajících snížené sazbě daně. V snížené sazbě daně zůstávají dětské autosedačky, naopak například dětské pleny se budou nakupovat s 21% sazbou daně.

  • Měsíční zdaňovací období

Základní zdaňovací období je nově měsíční. Nový plátce může provést přechod na čtvrtletní zdaňovací období teprve od třetího roku, pokud má obrat pod 10 mil. Kč a není-li nespolehlivým plátcem. Dosavadní plátci nepřecházejí automaticky na měsíční zdaňovací období.

  • Daňové doklady – nová úprava

Novela přináší novou úpravu pravidel pro vystavování daňových dokladů a jejich náležitostí. Nová úprava je benevolentnější k daňovým dokladům vystavovaným elektronicky. Otázkou však je, jak se nové úpravě postaví daňová správa. Ta chystá pokyn k tématu daňových dokladů.  

  • Převod nemovitostí

Lhůta pro osvobození

Nahrávám...
Nahrávám...