dnes je 28.3.2024

Input:

§ 110m ZDPH Podmínky použití dovozního režimu v tuzemsku

26.11.2021, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 9 minut

2.14.1100013
§ 110m ZDPH Podmínky použití dovozního režimu v tuzemsku

Ing. Olga Hochmannová

Úplné znění

Ustanovení související

Zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty

  • § 71 ZDPH – Osvobození od daně při dovozu zboží

  • § 110a až § 110d ZDPH – Zvláštní režim jednoho správního místa

  • § 110o ZDPH – Podání

Vztah k dalším souvisejícím předpisům

Směrnice Rady 2006/112/ES

Nařízení Rady 282/2011

V § 110m ZDPH jsou stanovena pravidla nového dovozního režimu – zvláštního dovozního režimu jedno správní místo pro dovoz (Import One Stop Shop, IOSS).

Tento režim je upraven ustanoveními čl. 369l – 369x směrnice a čl. 57a – 63c nařízení Rady. V zákoně o DPH je upraven ustanoveními § 110a, § 110b až § 110d a § 110m.

Vzhledem ke skutečnosti, že pojmenování jednotlivých režimů je v novele směrnice i v novele zákona o DPH spíše obecné a nepřehledné, neboť všechny režimy jsou označovány jako zvláštní a několik režimů s odlišným postupem je označováno jako „dovozní režim”, přidržíme se pro tento režim označení IOSS. Je možné jej využít pro celní řízení při dovozu zboží v zásilkách o hodnotě nepřekračující 150 EUR určených pro kupujícího koncového spotřebitele (zásilky B2C).

Jak je uvedeno již v komentáři k dovoznímu režimu dle § 109c až § 110 ZDPH, IOSS je jeden z režimů, který je od 1. 7. 2021 možné použít pro celní řízení při dovozu zboží.

IOSS mohou členské státy povolit osobám povinným k dani usazeným ve Společenství, které uskutečňují prodej na dálku u zboží dovezeného ze třetí země nebo třetích území. Osobám povinným k dani neusazeným ve Společenství lze povolit IOSS jen pokud jsou zastoupeny zprostředkovatelem usazeným ve Společenství (viz čl. 369m směrnice), dodavatelé usazení ve třetí zemi tedy mohou používat IOSS jen nepřímo prostřednictvím zprostředkovatele. Výjimku tvoří pouze dodavatelé usazení v zemích, s nimiž EU uzavřela dohodu o vzájemné pomoci v oblasti DPH, tj. v současné době v Norsku, při dodání zboží z Norska, ti nejsou povinni jmenovat pro IOSS zprostředkovatele. Osoby povinné k dani usazené ve Společenství mohou využít zprostředkovatele, pokud se tak rozhodnou, není to však jejich povinnost (čl. 369l – 369m směrnice).

IOSS je možné využít na dodání zboží odeslaného nebo přepraveného ze třetí země/třetího území při prodeji dovezeného zboží na dálku v zásilkách o vlastní hodnotě nepřesahující 150 EUR, pokud je zboží přepravováno nebo odesláno dodavatelem nebo na jeho účet, včetně případů, kdy dodavatel zasahuje do odeslání nebo přepravy zboží ze třetí země nepřímo.

Co se rozumí formulací, že dodavatel zasahuje do odeslání přepravy zboží nepřímo, je definováno v čl. 5a nařízení Rady 282/2011 ve znění nařízení 2019/2026. Tento čl. 5a lze shrnout tak, že se jedná o situace, kdy dodavatel pověří provedením přepravy zboží třetí osobu, kdy dodavatel nese celkovou nebo částečnou odpovědnost za doručení zboží, kdy dodavatel fakturuje a vybírá poplatky za přepravu zboží od příjemce, příp. kdy propaguje služby doručení zboží příjemci.

Jak je uvedeno výše, IOSS lze použít na dodání, kdy je zboží fyzicky odesláno nebo přepraveno ze třetí země nebo třetího území. IOSS nelze využít na dodání zboží podléhajícího spotřební dani, a to ani na zásilky, kde by zboží podléhající spotřební dani bylo součástí zásilky s ostatním zbožím (viz čl. 369l směrnice).

Používání IOSS je dobrovolné, jako u ostatních režimů jednoho správního místa.

Pokud se osoba povinná k dani rozhodne registrovat k IOSS, může se registrovat u správce daně (finančního úřadu) dle následujících pravidel pro výběr členského státu identifikace (čl. 369l směrnice):

  1. Osoba povinná k dani nebo zprostředkovatel se sídlem v členském státě EU – ve státě, kde má sídlo.
  2. Osoba povinná k dani nebo zprostředkovatel se sídlem mimo EU, má-li v některém členském státě provozovnu – ve státě, kde má provozovnu.
  3. Osoba povinná k dani nebo zprostředkovatel se sídlem mimo EU, která má provozovnu ve více členských státech – členský stát, v němž má provozovnu a v němž se rozhodla registrovat. Toto rozhodnutí o místě registrace musí používat v roce registrace a následující dva roky.

Postup pro registraci k IOSS nebo dalším režimům jednoho správního místa v ČR stanoví § 110o ZDPH, přihláška k registraci se podává elektronicky způsobem dle § 110o odst. 2 ZDPH.

Pro dodavatele nebo elektronická rozhraní se má přidělovat v členském státě identifikace identifikační číslo pro DPH v IOSS, a to jedno na jedno elektronické rozhraní, bez ohledu na počet původních dodavatelů, kterým elektronická rozhraní prodej zboží na dálku usnadňují.

Pro zprostředkovatele se má přidělovat více identifikačních čísel, jedno číslo pro každou osobu povinnou k dani, kterou v rámci IOSS zastupují (čl. 369q směrnice).

Identifikační číslo přidělené k IOSS lze použít pouze pro účely režimu IOSS (čl. 369q odst. 4 směrnice). Nelze je tedy použít pro jiná dodání zboží nebo služeb, která mohou elektronická rozhraní uskutečňovat.

V ČR plánuje Finanční správa, že při registraci k IOSS budou dovozcům i zprostředkovatelům přidělována daňová evidenční čísla.

Identifikační číslo pro IOSS bude

Nahrávám...
Nahrávám...